چگونه می‌توان طلاساز شد | شغل طلا سازی | درآمد طلا سازی

جواهرسازی یکی از شغل‌هایی است که نیاز به مهارت‌های بسیار زیاد دارد و آن طور که در آگهی‌ها آمده است، هزینه کلاس‌های آموزشی این شغل از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان متغییر است. اما درآمد این شغل به گفته تعدادی از آن فعالان آن از ۵۰۰ هزار تومان تا حداکثر دو میلیون تومان است و به گفته تعدادی از آنها،‌ بیشتر این افراد بیمه‌ای ندارند.

یکی از فعالان این صنعت می‌گوید: بیشتر کارفرمایان ترجیح می‌دهند، به دلیل ظرافت و توجه به ریزه‌کاری‌ها در جواهر سازی، طراح‌ها و طلاساز‌های زن را استخدام کنند.

در همین مورد یکی از کارفرمایان می‌گوید که به کارگر نگین سوارکن خود بابت هر نگین ۲۵ تومان می‌دهد، و اگر هر روز ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ نگین را روی طلا سوار کند حدود ۴۵ هزار تومان دریافت می‌کند  یا ۸۰۰ هزار تومان حقوق ثابت به وی پرداخت می‌شود.

یکی دیگر از کارفرمایان می‌گوید: به کارگری که مهارت موم کاری انجام دهد و سابقه کار داشته باشد ۸۰۰ هزار تومان در ماه پرداخت می‌کنیم و در صورتی که به تراشکاری، بسابکاری و شاخه‌کاری تسلط داشته باشد، یک میلیون تومان به او پرداخت می‌شود. ساعت کاری این حجره در بازار نیز از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عنوان می‌شود.

مسوول یک موسسه‌های ‌آموزش طلا و جواهر سازی هم می‌گوید: کلاس‌های ویژه این مجموعه ۲۰ جلسه است و این کلاس‌ها مخصوص بازار کار بوده و هزینه آن دو میلیون تومان است و کلاس‌های معمولی این موسسه سه ماهه است و سه میلیون تومان هزینه دارد. اما در کلاس‌های معمولی مدرک معتبر فنی‌حرفه‌ای نیز به فرد داده می‌شود.

 

یکی از صنعت‌گران طلا و جواهر سازی می‌گوید: با مدرک فنی‌حرفه‌ای می‌توان کارت صنعتگری گرفت و در منزل به این کار پرداخت یا یک کارگاه کوچک تشکیل داد. این افراد می‌توانند از طریق همین کارت، خود را بیمه کنند.

مسوولی در یکی دیگر از موسسات آموزشی می‌گوید: در این موسسه کلاس‌های گوناگون تشکیل می‌شود، مانند ساخت طلا که طول دوره چهار ماه بوده و هزینه آن دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، مخراجی یک ماهه هزینه‌ آن یک میلیون ۵۰ هزار تومان، طراحی دو ماهه هزینه آن یک میلیون تومان، جواهر شناسی ۲۰ جلسه هزینه آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان،سنگ شناسی ۱۵ جلسه هزینه آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دوره فروشندگی یک ماهه هزینه آن ۵۰۰ هزار تومان است.

آن طور که مسوولی در یک شرکت طراح طلا و جواهر هم می‌گوید، برای یک زن با تجربه کافی در زمینه طراحی دستی و اتود زنی طلا و جواهر یک میلیون تومان حقوق در نظر گرفته شده است و در صورتی که بسیار خلاق و با تجربه باشد تا دو میلیون تومان نیز پرداخت می‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.