تهران کسب
تهران کسب

149 مجوز مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی زنجان صادر شد

در استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای وجود دارد، اما آنچنان که باید و شاید به این ظرفیت‌ها توجه نشده‌است.

منصوری در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه ایجاد اشتغال در صنعت گردشگری باید طوری برنامه‌ریزی شود که از این فرصت کسب درآمد صورت بگیرد، نه اینکه استفاده از این ظرفیت‌ها به صورت رایگان در اختیار مسافران و گردشگران قرار بگیرد.

معاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت تشکیل شرکت‌های جذب گردشگر در استان کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه گردشگری تاکید کرد و گفت: وجود شرکت‌های جذب گردشگر باعث خواهد شد که گردشگران با جاذبه‌های گردشگردی در استان به‌خوبی آشنا شوند و در ادامه خدمات لازم را به سهولت دریافت کنند.

منصوری در ادامه گفت: ایجاد اشتغال صرفاً با پرداخت تسهیلات اتفاق نمی‌افتد و برخی از طرح‌ها هستند که تسهیلات مورد نیاز را دریافت کرده‌اند، اما در برخورداری از دیگر زیرساخت‌ها نظیر برق‌، آب، گاز، جاده دسترسی و یاصدور مجوزات لازم مشکل دارند و نیازمند همکاری دستگاه‌های متولی هستند.

وی با اشاره به صحبت‌های نماینده شهرستان‌های بویراحمد،دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی مبنی بر مشکلات موجود در فرآیند ایجاد کسب و کار گفت: پیچیدگی‌های خاص در صدور مجوزها و امور اداری بعضاً باعث خستگی و فرار سرمایه‌گذار می‌شود، که باید همه دستگاه‌ها و بانک‌ها جهت تسهیل در روند ارائه خدمات برای رسیدن به توسعه و اشتغال همکاری داشته‌باشند.

منصوری در ادامه افزود: اولویت‌های اشتغال در استان کهگیلویه و بویراحمد شامل گردشگری، صنایع دستی، اصلاح نژاد دام، و ایجاد صنایع تبدیلی است.

وی در جواب گلایه نماینده شهرستان‌های بویراحمد دنا و مارگون مبنی بر مغفول ماندن فضای اشتغال بر بستر فناوری و اطلاعات در استان گفت: برای این موضوع یک کارشناس بین‌المللی جهت بررسی و مشاوره به استان می‌فرستیم و قبلاً این موضوع در استان کردستان اجرا شده و نتیجه خوبی داده‌است.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به ظرفیت استان در زمینه پرورش زنبئر عسل گریزی زد و گفت: در این زمینه قبلا کارشناس بین‌المللی وزارت برای بررسی در استان حضور پیدا کرده و یکی از نقاط امید ما در زمینه اشتغال با توجه به اقلیم و منابع ظبیعی خدادادی در استان، موضوع پرورش زنبور عسل است.

در پایان این نشست موارد زیر به تصویب شورای اشتغال استان رسید:

1- تصویب و اختصاص مبلغ 20 میلیارد تومان به تسهیلات مشاغل خانگی به استان.
2- اختصاص مبلغ 100 میلیارد تومان تسهیلات روستایی به استان علاوه بر سهمیه عادی استان.
3-موافقت با مشمولیت کارجویان با مدرک دیپلم در طرح یارانه حقوق و دستمزد در مرکز استان که قبلا ممنوعیت داشت.
4-حذف سهمیه طرح یارانه دستمزد و مشوق بیمه برای کل استان بطوری‌که به هر اندازه استان تقاضا داشته‌باشد مورد پذیرش واقع شود.
5-مجوز احداث و تامین مالی یک واحد دامپروی اصلاح نژاد
6- حمایت مالی جهت راه‌اندازی بازاچه مشاغل خانگی و یا شوروم در مرکز استان
7- حمایت فنی و مشاوره‌ای جهت شناسایی و توسعه مشاغل حوزه فناوری اطلاعات و همچنین توسعه صنعت گردشگری استان
8-پیگیری جهت راه‌اندازی بانک اطلاعاتی بیکاران و همچنین بسته حمایت برای شاغلین فاقد بیمه بیکارشده ناشی از ویروس کرونا
9- بررسی کارشناسی و امکان‌سنجی مجتمع‌های دامپروری مارگون، مجتمع گلخانه‌ای دشتروم و سپیدار و
مجتمع صنایع تبدیلی کاکان و در صورت داشتن توجیه تامین مالی جهت راه‌اندازی

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *