تهران کسب
تهران کسب

خواص و کاربرد منیزیم سولفات

1- کود کشاورزی: منیزیم سولفات به عنوان یک منبع تامین یون منیزیم (Mg++)  و سولفات (SO4–)  در کشاورزی برای رشد گیاهان ضروری است.

2- صنعت کاغذ: منیزیم سولفات به عنوان یک ترکیب محافظ برای افزایش استحکام و مقاومت مکانیکی کننده به خمیر کاغذ افزوده می شود.

3- صنعت نساجی: منیزیم سولفات به عنوان یک ترکیب فیکس کننده و تثبیت کننده رنگ‌ در بافت‌ نساجی استفاده می شود، فیکس شدن رنگ به روی الیاف، از تداخل رنگ الیاف مجاور پیشگیری می شود.

4- صنعت تصفیه پساب: منیزیم سولفات به پساب صنعتی افزوده میشود، تا موجب لخته شدن و رسوب دادن و حذف یون‌های سنگین نطیر آهن و کلسیوم موجود در پساب شود.

5- صنعت داروسازی: منیزیم سولفات،  داروی ضدتشنج است،در واقع یون منیزیم (Mg++) بروی سلولهای عصبی اثر آرام بخش دارد، یون منیزیم در محل گیرنده سیناپس سلول های عصبی قرار گرفته ، در نتیجه اثر استیل کولین را مهار می نماید، منیزیم موجب کاهش انقباض عضلات و مهار سیستم عصبی می‌شود. و نیز موجب كاهش آزاد شدن استيل كولين در محل اتصال (سیناس) عصب به عضله می شود.

 

– مكانيسم اثر یون منيزيم:

بر پمپ مبادله یونهای Na+/K+ATPase، در كانال هاي سديم، پتاسيميپ و كلسيم تأثير مي‌گذارد.منیزیم سولفات پس از تزریق وریدی بلافاصله اثرات خود را نشان می‌دهد ولی بعد از تزریق عضلانی یک ساعت بعد نتیجه‌بخش است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *